Lato w Szczyrku - atrakcje, noclegi, wyżywienie

Lato w Szczyrku - Hotelskalnyszczyrk.plLato w Szczyrku to okres czasu w którym można poświęcić się całkowicie zwiedzaniu atrakcji. W Szczyrku warto zobaczyć Sanktuarium św. Jakuba Starszego Apostoła (ul. Kolorowa 1) z barokową amboną, chrzcielnicą i kropielnicą z 1800 r. oraz z obrazem z XVII w., przedstawiającym św. Jana. 24 kwietnia 2011 roku kościół św. Jakuba decyzją Ordynariusza Diecezji Bielsko-Żywieckiej, ks. bp. Tadeusza Rakoczego, został podniesiony do godności sanktuarium diecezjalnego św. Jakuba Starszego Apostoła. Pielgrzymi kierują swe kroki również do Sanktuarium MB Szczyrkowskiej "Na Górce" (pl. MB Królowej Polski 1), gdzie miało miejsce objawienie 25 lipca 1894 r. dwunastoletniej Juliannie ukazała się Matka Boża. Na Górce - oprócz kościoła z drewnianym wystrojem i bocznymi ołtarzami ku czci św. Jana Bosko i św. Józefa - znajduje się również kaplica objawienia z bukiem, na którego tle ukazała się Pani oraz grota Matki Bożej i źródełko z czystą, górską wodą. Tradycja kultu doprowadziła do Koronacji Koronami Papieskimi Obrazu Matki Bożej Królowej Polski. Koronował go ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz. Od ponad 70 lat kustoszami tego miejsca są salezjanie.

W Gospodzie Polskiej (zbudowanej bez użycia gwoździ) na zewnętrznej ścianie budynku znajdują się odciśnięte w gipsie dłonie gwiazd polskiego show businessu (ul. Myśliwska 46), w kawiarni Bagatela zaś (ul. Beskidzka 15) zorganizowano galerię starej fotografii Szczyrku. Warto odwiedzić też największą na południu Polski prywatną galerię sztuki współczesnej - Beskidzką Galerię Sztuki, założoną 1995 r. przez Barbarę i Mirosława Batorów.

Lato w Szczyrku 2 - Hotelskalnyszczyrk.plLato w Szczyrku to coś czego nie można przegapić, a szczególnie wtedy, kiedy można udać się na ścieżki turystyczne górskich szlaków. Jako obowiązkowe punkty wędrówek po górskich szlakach Szczyrku traktować należy wejście na Skrzyczne (najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego, 1275 m n.p.m.) i na Klimczok (1117 m n.p.m.), a także wycieczkę na Przełęcz Salmopolską i Malinów. Schronisko PTTK na Skrzycznym oprócz noclegów oferuje turystom ściankę wspinaczkową, strzelnicę sportową, boisko do gry w koszykówkę i siatkówkę. Na szczyt można wjechać nowoczesną koleją linową, 4-osobową na trasie Jaworzyna – Skrzyczne, o przepustowości 2400 osób na godzinę, z różnicą poziomów wynoszącą 295 metrów i długością 1170 metrów oraz 2-osobową ze stacji dolnej w Szczyrku na Jaworzynę, ze zdolnością przewozową 1200 osób na godzinę, różnicą poziomów 406 metrów i długością 1592 metrów (trwa obecnie jej modernizacja) lub wyjść pieszo ( z centrum ok. 2,5 godziny marszu, bądź od Baraniej Góry przez Malinowską Skałę i Małe Skrzyczne - czas ok. 4,5 godziny).

Nie sposób nie zauważyć kompleksu skoczni narciarskich. Kompleks skoczni narciarskich Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Szczyrku składa się z trzech całorocznych skoczni o wymiarach:

  • skocznia normalna – punkt konstrukcyjny K-95, wielkość skoczni HS-106
  • skocznia średnia – punkt konstrukcyjny K-70, wielkość skoczni HS-77
  • skocznia mała – punkt konstrukcyjny K-40, wielkość skoczni HS-44
  • Skocznia duża K - 95 i skocznia średnia K - 70 dostępne są dla zawodników od końca 2008 roku -są miejscem szkoleń zawodników. Na nich są organizowane zawody w randze krajowej i międzynarodowej.<l/i>

    Rowerzyści z pewnością skorzystają z malowniczych tras wzdłuż rzeki Żylica po nowo powstałym bulwarze (ścieżką tą można dojechać aż do Rybarzowic). Do dyspozycji gości są liczne ośrodki spa, baseny, groty i jaskinie solne, a dla narciarzy blisko 60 km tras zjazdowych o różnym stopniu trudności, m.in. Centralny Ośrodek Sportu z czteroosobową koleją kanapową na Skrzyczne oraz Szczyrkowski Ośrodek Narciarki "Czyrna-Solisko". Niewątpliwą perełką Szczyrku jest Ośrodek Przygotowań Olimpijskich Centralnego Ośrodka Sportu, który pełni funkcję nowoczesnego kompleksu do uprawiania różnych dyscyplin sportowych, Nowością jest zadaszony tor curlingowy (ul. Narciarska 8), na którym można wesoło spędzić czas, istnieje możliwość zorganizowania ogniska z pieczeniem kiełbasek.

    Lato w Szczyrku 3 - Hotelskalnyszczyrk.plW Szczyrku znajdują się liczne restauracje i karczmy regionalne, w których można zakosztować dobrej góralskiej kuchni i odpocząć po całodziennych wędrówkach. Na tym terenie królują dania przygotowywane według tradycyjnych przepisów m.in. polędwiczki, golonki, kwaśnice i inne smakowite potrawy, których sposób przyrządzania przekazywany jest od pokoleń . Będąc w Szczyrku warto odwiedzić restauracje i skosztować staropolskiej kuchni z tej części kraju. Polecamy kuchnie regionalne: Stara Karczma, Stary Młyn, Na Brzegu, Biały Krzyż, Restauracja Salmopolski, Pod Tężnią, Gospoda Polska.


    Przyjeżdżając do Szczyrku można znaleźć nocleg w licznych hotelach, pensjonatach bądź prywatnych kwaterach. Każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Lato w Szczyrku i pozostają niezapomniane wspomnienia.

Nasz adres:/Our Adress:

Hotel Skalny
ul. Klimczoka 3
43-370 Szczyrk
tel(fax): +48 033 8179 193
tel.kom.: +48 601 145 727
e-mail: hotelskalny@szczyrk.com.pl

Hotel Skalny w social media:

facebook Odwiedź nasz profil na Facebook'u